menu
Bayer Group
Alergie na domácí mazlíčky

více informací

Alergie na prach

více informací

Alergie na pyl

více informací

Alergie na plísně

více informací

 • Alergie na domácí mazlíčky

  Pokud jste alergičtí na kočky či psy, váš organismus nereaguje přímo na jejich srst, ale na odumřelé buňky pokožky, které ulpívají v jejich srsti (odumřelé buňky pokožky) a proteiny v jejich slinách či moči nebo výkalech. Tyto alergeny se dostávají na povrch pokožky či do srsti, kde se psů či koček dotýkáme nejčastěji. V případě ptactva se objevují alergie na roztoče žijící v jejich peří.

  Příznaky alergie na domácí mazlíčky

  Mezi nejčastější příznaky alergie na domácí mazlíčky je kýchání, výtok z nosu a ucpaný nos a svědění, zarudnutí a slzení očí. Testy provedené v ordinaci alergologa pomohou určit, zda jste alergičtí na pylové nebo jiné alergeny, např. roztoče, plísně a alergeny živočišného původu.

  Chytré tipy pro lidi trpící alergií na domácí mazlíčky
  • Plánujte

   Ptejte se dopředu před návštěvou přátel, zda nemají doma psa nebo kočku, abyste byli připraveni na případné příznaky alergie.

  • Koupejte domácího mazlíčka

   Pokud vlastníte domácího mazlíčka, pokuste se ho pravidelně koupat. Může to významně snížit množství alergenů.

  • Pravidla domácnosti

   Držte domácího mazlíčka mimo svou ložnici a případně zvažte, zda mu omezíte vstup jen do určitých částí domu.

  • Nesahejte si do očí

   Když se domácího mazlíčka dotknete, nedotýkejte se hned svých očí – nejprve si ruce umyjte.

  • Kočky versus psi

   Kočky mohou způsobovat více problémů s alergií než psi, protože si častěji jazykem čistí srst či pokožku, čímž alergeny ze svých slin rozšiřují po povrchu svého těla.

  • Nejen srst je problém

   I domácí mazlíčci bez srsti mohou způsobit příznaky alergie.

 •  

   

   

 • Alergie na prach

  Prach představuje všudypřítomnou směs částic různorodého charakteru, ať už se jedná o úlomky odumřelé lidské kůže, zbytky těl mikroorganismů nebo hmyzu, vlasy nebo plísně (v domácnostech). Také roztoči se jako častý spouštěč alergií nacházejí v částečkách prachu, který se doma běžně hromadí. Třebaže jsou roztoči v domácnostech všudypřítomní, častěji je najdeme ve vlhčích částech domu. Tito mikroskopičtí tvorové se živí mrtvými buňkami naší pokožky nebo plísněmi a skrývají se ve vláknech polštářů, matrací, pokrývek, závěsů a koberců. Běžně se vyskytují celoročně.

  Příznaky alergie na prach

  Mezi nejčastější příznaky alergie na prach je kýchání, výtok z nosu a ucpaný nos a svědění, zarudnutí a slzení očí. Testy provedené v ordinaci alergologa pomohou určit, zda jste alergičtí na pylové nebo jiné alergeny, např. roztoče, plísně a alergeny živočišného původu.

  Chytré tipy pro lidi trpící alergií na prach
  • Uklízejte chytře

   Při úklidu noste ochrannou masku a rukavice. Prach utírejte navlhčenou houbou nebo mopem, používejte vysavače s HEPA filtrem či s vícevrstvými sáčky.

  • Při nákupech se dívejte na visačky

   Vybírejte si polštáře, matrace a nábytek, které jsou označeny jako hypoalergenní.

  • Používejte antialergenní povlaky

   Používejte antialergenní povlaky na matrace, postelové rošty a polštáře.

  • Pryč s koberci

   Pokud je to možné, odstraňte z ložnice a dalších místností celoplošné koberce.

  • Pravidelné revize

   Nechte si pravidelně revidovat klimatizační a topné jednotky, nezanedbávejte jejich údržbu.

  • Snižte vlhkost

   Udržujte relativní vlhkost v domě pod 50 % – do vlhkých prostor umístěte vysoušeč vzduchu.

 •  

   

   

 • Alergie na pyl

  Pyl patří k nejdůležitějším vzdušným alergenům, které se vyskytují sezónně. Pyl je přenášen především větrem. Protože jsou jeho částice většinou malé, lehké a suché, létají dobře vzduchem i na velké vzdálenosti. Z pylového zrna se uvolňují alergeny po kontaktu s vlhkým prostředím, tedy například při styku se sliznicemi (v očích, ústech, nose atd.).

  Pyly dřevin

  V případě dřevin jsou nejčastěji příčinou alergie pyly břízy, olše a lísky. V pozdním zimním období a na jaře jsou ve vzduchu přítomny alergeny lísky a olše, pyl břízy je nejintenzivněji přítomen ve vzduchu v dubnu.

  Pyly trav

  Pyly trav je nejčastější příčinou sezónní alergie. Nejvyšší koncentrace pylů trav ve vzduchu je v období od druhé poloviny května do poloviny července.

  Pyly bylin

  Nejčastějšími alergeny mezi bylinami jsou pyly pampelišky, kopřivy a pelyňku. Z podzimních pylů se uplatňuje především artemisie a stále většího významu nabývá i ambrózie, která se dříve v našich podmínkách nevyskytovala a byla k nám zanesena ze severní Ameriky.

  Příznaky alergie na pyl

  Mezi nejčastější příznaky alergie na pyl je kýchání, výtok z nosu a ucpaný nos a svědění, zarudnutí a slzení očí. Testy provedené v ordinaci alergologa pomohou určit, zda jste alergičtí na pylové nebo jiné alergeny, např. roztoče, plísně a alergeny živočišného původu.

  Chytré tipy na úlevu od pylové alergie
  • Naplánujte si den

   Omezte vycházky z domu zvláště za slunečných a větrných dnů – nejvhodnější je jít ven časně ráno. Na procházkách v přírodě se vyhýbejte okraji lesa, který funguje jako filtr, v němž se koncentruje pyl.

  • Ochranné pomůcky

   Nesekejte trávník a neshrabujte trávu a listí (nejhorší je čerstvě posekaná tráva). Když už musíte pracovat venku, noste ochrannou masku na nos a ústa. Vhodné jsou také brýle pro ochranu očí před vniknutím alergenů.

  • Změna je život

   Rychlá sprcha a převlečení se vás může zbavit pylu, který vám mohl při pobytu venku ulpět ve vlasech nebo na textiliích. Prádlo pak nesušte věšením na venkovním prostranství.

  • Auto s klimatizací

   Když jedete autem, nechte okna zavřená a nastavte klimatizaci na vnitřní okruh. Pořiďte si také do auta pylový filtr.

  • Čistý vzduch

   Doma nechte okna a dveře zavřené, a pokud máte klimatizaci, používejte ji, přičemž nezapomeňte na pravidelnou výměnu filtrů. Chcete-li přesto větrat, dělejte to v noci nebo ráno. Vhodné jsou také protipylové sítě do oken. Je-li to možné, používejte čističky vzduchu.

  • Vhodné dřeviny

   Rádi byste si na pozemku zasadili stromy? Vyberte si druhy, které jsou co nejméně alergenní, jako je například jedle.

 •  

   

   

 • Alergie na plísně

  Alergie na plísně je způsobená drobnými sporami, které plísně uvolňují v obrovském množství a které se vznášejí ve vzduchu stejně jako pyl a ulpívají na sliznicích. Plísně se hojně vyskytují v domácnostech i venkovním prostředí. Některé z venkovních nás ohrožují, podobně jako pyly, také sezónně – jejich spory jsou v ovzduší nejvíce od jara do podzimu. V České republice se hojně vyskytují rody Alternaria a Cladosporium, mezi interiérovými plísněmi dominují rody Aspergillus a Penicillium.

  Kde se obvykle vyskytují plísně
  Příroda:

  Půda, rostliny, hnijící dřevo, listí

  Domácnost:

  Sklepy, koupelny, podkroví, v blízkosti pračky a ledničky

  Příznaky alergie na plísně

  Mezi nejčastější příznaky alergie na pyl je kýchání, výtok z nosu a ucpaný nos a svědění, zarudnutí a slzení očí. Testy provedené v ordinaci alergologa pomohou určit, zda jste alergičtí na pylové nebo jiné alergeny, např. roztoče, plísně a alergeny živočišného původu.

  Chytré tipy pro lidi trpící alergií na plísně
  • Dům jako ze škatulky

   Růstu plísní můžete zabránit pravidelným úklidem koupelny, prádelny a suterénu. Přípravky proti plísním umývejte sprchové závěsy, obklady a spáry v koupelně i koupelnové příslušenství. V koupelně používejte předložky, které lze prát v pračce. Vlhké prádlo nenechávejte v pračce ležet dlouho.

  • Snižte vlhkost

   Aby se předešlo růstu plísní, udržujte ve svém domě vlhkost pod 50 %. Při vysoké vlhkosti používejte klimatizaci a vysoušeče vzduchu.

  • Odsávejte

   Zapínejte odsávače vzduchu nad vařičem i v koupelně, abyste odstranili nadměrnou vlhkost z vaření a sprchování.

  • Udržujte čistou lednici

   Umývejte pravidelně lednici a vyprazdňujte kondenzační nádobu na vodu. Zkažené jídlo odstraňte co nejdříve, aby se růst plísní minimalizoval.

  • Budiž světlo

   Plísně nemají rády světlo, proto během dne nechávejte roztažené závěsy.

  • Při nákupech se dívejte na visačky

   U polštářů, matrací a nábytku plněného molitanem se na štítku ujistěte, že jde o hypoalergenní produkt. Bez této vlastnosti v nich může podporovat růst plísní.

  • Vyhněte se zahradničení

   Omezte práci s hlínou a rostlinnými zbytky (kompost, padané ovoce atd.). Myslete na to, že alergeny plísní se více vyskytují nějaký čas po dešti. Pokud možno se vyhněte místům s trvale vysokou vlhkostí (skleníky).


PYLOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ POD PALCEM

 • Personalizované zpravodajství

  Vyberte si pyly, které vás trápí a sledujte jejich koncentraci v místě, kde se nacházíte

 • Důležité informace a tipy o alergii

  Informace o alergenech, pylový kalendář a rady jak zmírnit příznaky alergie

 • První pomoc

  Informace o první pomoci při anafylaktickém šoku

Stáhněte si aplikaci pro mobilní telefony zdarma