Tipy na jarní úklid pro alergiky

Je tu jaro! A protože po zimě vám v domácnosti zůstaly alergeny a opět se objevují i sezónní alergeny, je možné, že alergie se u vás projevila naplno. Osvojte si pár rychlých tipů na úklid, díky kterým alergii udržíte na uzdě a budete moci vyrazit do ulic a užívat si den.

Tipy na jarní úklid pro alergiky

Je tu jaro! A protože po zimě vám v domácnosti zůstaly alergeny a opět se objevují i sezónní alergeny, je možné, že alergie se u vás projevila naplno. Osvojte si pár rychlých tipů na úklid, díky kterým alergii udržíte na uzdě a budete moci vyrazit do ulic a užívat si den.

Ložnice a obývací pokoj

Zní to neuvěřitelně, ale přibližně jednu třetinu života prospíme. A pokud je to u vás podobné jako ve většině rodin, tak mnoho času trávíte i na gauči. Pokud si chcete ložnici a obývací pokoj vychutnávat se záměrem udržet alergeny pod kontrolou, přečtěte si tyto tipy na jarní a jiný úklid.

DŮKLADNÝ JARNÍ ÚKLID1

 • Používejte antialergenní potahy na matrace, postelové rošty a povlaky na polštáře, abyste během spánku omezili kontakt s prachovými roztoči. Pokud je to možné, v případě čalouněného nábytku investujte do potahů, které lze prát.
   
 • Udělejte si pořádek a věci, na kterých se usazuje prach a nepoužíváte je, vyhoďte nebo darujte. Jsou to například knihy, různé drobnosti, velké pokojové rostliny, vlněné přikrývky, proutěné koše s nepřečtenými časopisy a věci pod postelí.
   
 • Lůžko domácího miláčka perte a mimořádnou pozornost věnujte místům, kde rád polehává. Pokud se například kočka nejraději zdržuje na parapetu, všechny parapety důkladně očistěte.
   
 • Plyšová zvířátka alespoň hodinu sušte v sušičce při vysoké teplotě, abyste odstranili prachové roztoče, kteří se na nich přes zimu usadili.
   
 • Než odložíte zimní oblečení, vyperte ho, abyste z něj odstranili alergeny. Karton udržuje vlhkost a je dobrým zdrojem plísní, proto zimní oděvy skladujte v uzavíratelných sáčcích nebo plastových boxech, které se snadno čistí od prachu.
   

POŘÁDEK UDRŽUJTE PO CELÝ ROK

 • Povlečení na polštáře, prostěradla a přikrývky perte každý týden při teplotě 50 °C (nebo použijte cyklus „horké praní“), abyste snížili množství prachových roztočů a zvířecích lupů.
   
 • Všechny povrchy pravidelně čistěte vlhkým hadrem. Nepoužívejte suchý hadr ani prachovku z peří, protože může rozvířit prachové roztoče.
   
 • Koberce a čalounění vysávejte každý týden. Používejte vysavač s HEPA filtrem, abyste zachytili alergeny, které dokáží proniknout skrz otvor vysavače.
   
 • Domácímu miláčkovi zakažte vstup do ložnice, abyste co nejvíce omezili kontakt se zvířecími lupy.

Koupelna

Sporům plísní se dobře daří na teplých a vlhkých místech, jako jsou koupelny. Pomocí těchto rychlých tipů můžete množství těchto otravných alergenů snížit.

DŮKLADNÝ JARNÍ ÚKLID

 • Viditelnou plíseň omyjte čisticím roztokem určeným na odstraňování plísní a povrch důkladně osušte.
   
 • Očistěte mýdlovou pěnu, která se hromadí na obkladech a závěsech do sprchy a slouží jako živná půda pro spory plísní.
   
 • Zkontrolujte a opravte prosakující potrubí pod umyvadlem, ve sprše, ve vaně a za toaletou.
   

POŘÁDEK UDRŽUJTE PO CELÝ ROK

 • Když se sprchujete, použijte odsavač par nebo otevřete okno, abyste předešli hromadění vlhkosti.
   
 • Vodu v umyvadle a na skříňce ihned otřete dosucha.
   
Outlined lightbulb with rays of light

VĚDĚLI JSTE, ŽE...?

Sporům plísní se dobře daří na tmavých a vlhkých místech a vyhýbají se slunci? Přes den proto odtahujte závěsy nebo otevírejte žaluzie, aby se dovnitř dostalo sluneční světlo.

Pračka a praní

Teplo a vlhko v okolí pračky je ideální pro růst spor plísní. Pomocí těchto jednoduchých triků udržíte plísně pod kontrolou.

DŮKLADNÝ JARNÍ ÚKLID

 • Pokud máte pračku plněnou zepředu, zkontrolujte, zda v ní nerostou plísně, a očistěte gumové těsnění na vnitřní straně dveří.
   
 • Zkontrolujte, zda sušička správně odvětrává do prostoru mimo váš dům.
   

POŘÁDEK UDRŽUJTE PO CELÝ ROK

 • Oblečení vyndejte z pračky ihned, a když pračku nepoužíváte, nechte dvířka otevřená, abyste omezili vznik vlhkosti a hromadění plísní.
   
 • Vlhkost sledujte pomocí vlhkoměru. Snažte se ji udržovat pod hodnotou 50 %. Když začne stoupat, zapněte odvětrávání.

Vychutnejte si svěží jarní vzduch

Když už máte uvnitř vše dokonalé, je čas vyjít na svěží jarní vzduch. Abyste si mohli pobyt venku užívat a nepustili dovnitř sezónní alergeny, přečtěte si tyto jednoduché tipy.

 

REFERENCE

 1. Chang C-F, Wu FF-S, Chen C-y, Crane J, Seibers R., Effect of freezing, hot tumble drying and washing with eucalyptus oil on house dust mites in soft toys. 'Pediatric Allergy Immunology', 2011; Doi no: 10.1111/j.1399.2011.01144.