Interiérové alergie

Přečtěte si o častých spouštěčích interiérových alergií a zjistěte, jak je udržet pod kontrolou, abyste si mohli svůj domov užívat po celý rok.

Interiérové alergie

Přečtěte si o častých spouštěčích interiérových alergií a zjistěte, jak je udržet pod kontrolou, abyste si mohli svůj domov užívat po celý rok.

Domov by měl být vaším útočištěm. Ale u lidí, kteří trpí interiérovými alergiemi, může být i spouštěčem příznaků alergie jako kýchání, výtok z nosu, ucpaný nos a svědění a slzení očí. Interiérové alergie se mohou projevit kdykoliv během roku. Ale protože většina lidí tráví více času uvnitř během chladnějších měsíců, obzvláště nepříjemné jsou v zimě.

Chcete-li zjistit více, vyberte si alergii:

ALERGIE NA DOMÁCÍ MAZLÍČKY

ALERGIE NA PRACH

ALERGIE NA PLÍSNĚ

PŘÍZNAKY ALERGIE V INTERIÉRECH

Ikona nosu s rýmou
RÝMA
Ikona svědících a slzících očí
SVĚDIVÉ A SLZÍCÍ OČI
Ikona kýchajícího nosu
KÝCHÁNÍ
Ikona škrábajícího nosu
SVĚDĚNÍ V NOSE NEBO V HRDLE
Ikona ucpaného nosu
UCPANÝ NOS

Alergie na domácí mazlíčky

Přehled

Pokud máte při kontaktu s chlupatými mazlíčky výtok z nosu, svědění a slzení očí, alergickou reakci vám nezpůsobuje jejich srst. Vyvolávají ji bílkoviny, které se nacházejí v lupech (odumřelých kožních buňkách), slinách nebo moči zvířete. Tyto částečky, které jsou spouštěčem alergie, se dostávají na chlupy nebo srst domácího mazlíčka, tedy na místa, kde se psů a koček dotýkáme nejčastěji. Jsou tak lehké, že se přenášejí vzduchem a mohou se nám zachytit na oblečení a ve vlasech.

Outlined lightbulb with rays of light

VĚDĚLI JSTE, ŽE...?

Když mluvíme o alergii na domácí mazlíčky, většině lidí se vybaví psi nebo kočky. Bílkoviny vyvolávající alergii, které se nacházejí v lupech zvířat, však mají i křečci, králíci, pískomilové, morčata a další zvířata.

Tipy pro lidi s alergií na domácí mazlíčky

 • PLÁNUJTE
  Buďte si vědomi potenciálního kontaktu s domácími mazlíčky, na které můžete být alergičtí. Když jdete k někomu na návštěvu, předem se zeptejte, zda jsou v domácnosti zvířata, abyste měli po ruce lék proti alergii pro případ, že vás překvapí příznaky alergie.
 • ZAKAŽTE DOMÁCÍM MAZLÍČKŮM PŘÍSTUP DO NĚKTERÝCH ČÁSTÍ DOMÁCNOSTI
  Nepouštějte domácí mazlíčky do ložnice a zvažte, zda byste je neměli držet jen v určitých částech domu.
 • ČASTO JE KOUPEJTE
  Pokud máte domácího mazlíčka, jeho pravidelná koupel může snížit koncentraci alergenů.
 • MYJTE SI RUCE
  Pokud jste se dotýkali zvířete, ruce si nedávejte do očí, dokud si je neumyjete.
 • ZVÍŘATA SI VYBÍREJTE ROZUMNĚ
  Kočky mohou vyvolávat více problémů s alergií než psi, protože si srst nebo kůži často olizují, v důsledku čehož se alergen ze slin dostává na jejich tělo. Nezapomeňte však, že příznaky alergie na domácí mazlíčky mohou vyvolávat i zvířata, která nelínají. Dobrou volbou pro alergiky jsou rybičky, krabi, leguáni a želvy.
an outline of a cloud

Alergie na prach

Přehled

Častý spouštěč interiérových alergií – prachoví roztoči se nacházejí v částečkách prachu, které se v domácnosti přirozeně hromadí. Tito mikroskopičtí tvorové, kteří se živí našimi odumřelými kožními buňkami, se ukrývají v textiliích, například v polštářích, matracích, čalouněném nábytku, přikrývkách a kobercích.
Prachoví roztoči nekonzumují vodu. Přijímají ji z vlhkosti ve vzduchu. Proto se více vyskytují ve vlhkých prostorách v domácnosti a během letních měsíců.

an outline of a cloud

Tipy pro lidi s alergií na prach

 • OMEZTE HROMADĚNÍ PRACHU
  Ložní prádlo a přikrývky perte jednou týdně v horké vodě (nejméně 50 °C). Používejte vysavač s HEPA filtrem nebo dvojitým sáčkem a prach pravidelně otírejte vlhkou houbou nebo mopem. Při úklidu používejte protiprachovou masku a rukavice, abyste omezili kontakt s prachovými alergeny.
 • PŘEČTĚTE SI ŠTÍTKY LOŽNÍHO PRÁDLA
  Polštáře, matrace a nábytek plněné pěnovou gumou mohou v důsledku pocení zplesnivět. Proto čtěte štítky ložního prádla a přikrývek. Vybírejte si polštáře, matrace a nábytek, které jsou označeny jako hypoalergenní .
 • POUŽÍVEJTE ANTIALERGENNÍ POTAHY A POVLEČENÍ
  Používejte antialergenní potahy na matrace, postelové rošty a povlaky na polštáře.
 • ODSTRAŇTE KOBERCE
  Pokud je to možné, odstraňte z ložnice a dalších místností celoplošné koberce.
 • SNIŽTE VLHKOST
  Udržujte relativní vlhkost v domě pod 50 % – do vlhkých prostor umístěte sušičku vzduchu.
an outline of a cloud

Alergie na plísně

Přehled

Zdrojem alergie na plísně jsou mikroskopické spory plísní, které poletují ve vzduchu jako pyl . Plísně ve vnitřních prostorech vylučují spory po celý rok a najdete je na vlhkých místech, například v suterénech, koupelnách, prádelnách, sklepích, chladničkách a okenních parapetech. Jelikož plísním se dobře daří ve vlhkém prostředí, příznaky alergie na plísně mohou být častěji během letních měsíců, kdy je horko a vlhko.

Tipy pro lidi s alergií na plísně

 • UKLÍZEJTE
  Plísním předcházejte pravidelným úklidem koupelny, prádelny a suterénu. Mokré prádlo nenechávejte dlouho v pračce. Závěsy do sprchy a koupelnové obklady, spáry a armatury čistěte roztoky, které ničí plísně a zabraňují jejich opětovnému výskytu. 
 • KONTROLUJTE VLHKOST
  V domácnosti udržujte vlhkost pod úrovní 50 %, abyste předcházeli vzniku plísní. V případě vysoké vlhkosti používejte klimatizaci a odvlhčovače. Na odstraňování nadbytečné vlhkosti při vaření a sprchování můžete nad sporákem a v koupelně používat odsavač par.
 • NEZAPOMEŇTE NA CHLADNIČKU
  Chladničku pravidelně čistěte a vyprazdňujte zásobník na vodu. Jídlo, které se začíná kazit, okamžitě vyhoďte, abyste omezili růstu plísní.
 • SVĚTLO V DOMÁCNOSTI
  Plísně nemají rády sluneční světlo, proto mějte během dne roztažené závěsy nebo otevřené žaluzie.
 • PŘEČTĚTE SI ŠTÍTKY LOŽNÍHO PRÁDLA
  Polštáře, matrace a nábytek plněné pěnovou gumou mohou v důsledku pocení zplesnivět. Proto čtěte štítky ložního prádla a přikrývek. Vybírejte si polštáře, matrace a nábytek, které jsou označeny jako hypoalergenní.