Základní informace o alergii

Hebká koťata, svěží trávník nebo stinné stromy – příznaky alergie může vyvolat to nejkrásnější, co v přírodě najdeme. Seznamte se s příčinami alergie a zjistěte, co můžete udělat pro to, abyste si mohli více užívat okolní svět.

Základní informace o alergii

Hebká koťata, svěží trávník nebo stinné stromy – příznaky alergie může vyvolat to nejkrásnější, co v přírodě najdeme. Seznamte se s příčinami alergie a zjistěte, co můžete udělat pro to, abyste si mohli více užívat okolní svět.

Co jsou alergie?

U alergiků si imunitní systém zamění látku, která je pro většinu lidí obvykle neškodná ( pyl , plíseň, lupy z domácích zvířat a prachové roztoče) za něco nebezpečného a napadne ji. Tyto obvykle neškodné látky nazýváme alergeny.

Co způsobuje příznaky alergie?

Když se nadechnete nebo si promnete nos či oči, do vašeho organismu se dostanou alergeny a váš imunitní systém vyvolá reakci přecitlivělosti. Aby se tělo zbavilo látky, kterou považuje za škodlivou, dojde v něm k různým reakcím a uvolňování zánětlivých prostředníků jako histamin .

Když se histamin naváže na receptory na ostatních buňkách vašeho organismu, projeví se u vás příznaky alergie jako rýma, kýchání, svědění/slzení očí, svědění v nose nebo krku, ucpaný nos a tlak v nosních dutinách.

Outlined lightbulb with rays of light

VĚDĚLI JSTE, ŽE...?

Aby se váš organismus alergenu zbavil, dochází v něm k různým alergickým reakcím známým jako „alergická kaskáda“.1 Tyto reakce vedou ke vzniku různých prostředníků zánětu. Histamin je jeden z těchto prostředníků, který uvolňuje imunitní systém po kontaktu s alergenem. Když vdechnete nějaký alergen , mastocyty uvolní histamin. Histamin se naváže na receptory na okolních cévách, které se v důsledku toho zvětší (rozšíří). Histamin se váže i na jiné receptory v tkáních nosu a vyvolává otok, svědění a rýmu.

Jak Claritine pomáhá zmírňovat příznaky alergie

Kytice květin překrytá textem „v přírodě se nachází více než 200 různých alergenů“

 

Claritine je antihistaminikum , což znamená, že zabraňuje příznakům, které vyvolaly alergeny.

VÍCE INFORMACÍ O VÍCE NEŽ 200 ALERGENECH

Jak se diagnostikují alergie?

Někdy je snadné zjistit, na co jste zřejmě alergičtí. Kýcháte pokaždé, když vejdete do prašného podkroví? Nebo se vaše příznaky projevují každý rok během sezóny ambrózie?

Pokud si však nejste jisti, co vaše příznaky způsobuje, můžete navštívit alergologa, který vám pomůže zjistit, na co jste alergičtí – abyste věděli, kterým spouštěčům se máte vyhýbat. Během vyšetření lékař může:

  • Prozkoumat vaše prodělaná onemocnění a onemocnění v rodině, aby lépe pochopil vaše příznaky a jejich možné příčiny. Před vyšetřením je dobré si udělat pár poznámek o onemocněních v rodině, způsobu života a potenciálních spouštěčích.
  • Provést vyšetření, během kterého bude zvláštní pozornost věnovat nosu, hrdlu, očím, uším, hrudníku a pokožce.
  • Provést kožní test, náplasťový test a/nebo vyšetření krve s cílem určit, na co jste citliví.

Omezení kontaktu s alergeny přenášenými vzduchem

Kromě užívání přípravku Claritine na potlačení příznaků alergie je v první řadě důležité omezovat kontakt se spouštěči alergií. Níže najdete jednoduché tipy, které vám pomohou omezit kontakt s různými spouštěči interiérových a venkovních alergií.

Venkovní sezónní alergie

Venkovní alergie se často nazývají sezónní alergie , protože se mění s ročními obdobími. Způsobuje je nadměrná reakce imunitního systému na obvykle neškodné alergeny, které se nacházejí venku, například alergeny ze spor plísní a pylů stromů, trav a bylin. Vyhýbat se těmto alergenům sice může být náročné, můžete si však vyhledat jednoduché tipy, jak kontakt s nimi omezit, abyste si mohli více užívat pobyt venku.

VÍCE INFORMACÍ O SEZÓNNÍCH VENKOVNÍCH ALERGIÍCH

Celoroční alergie

Alergie na interiérové alergeny jsou způsobeny nadměrnou reakcí imunitního systému na alergeny z prachových roztočů, lupy z domácích zvířat a plísní. Tyto alergie se mohou vyskytnout kdykoliv během roku, ale větší potíže obvykle způsobují v zimě, když lidé tráví více času uvnitř. Svůj domov si můžete po celý rok užívat mnohem více díky našim jednoduchým tipům na omezení spouštěčů alergie.

VÍCE INFORMACÍ O CELOROČNÍCH ALERGIÍCH

REFERENCE

Crameri R, Garbani M, Rhyner C, Huitema C. Fungi: the neglected allergenic sources. Allergy. 2014 Feb;69(2):176-85. doi: 10.1111/all.12325. Epub 2013 Nov 29. PMID: 24286281.