menu
Bayer Group

Alergická rýma

 

Rýma (rinitida) se rozděluje na infekční, rýmu nealergického původu a rýmu alergickou. Příčinou alergické rýmy (alergické rinitidy), která odhadem postihuje okolo 20–25 % populace1, je přecitlivělost na některé z alergenů. Její příznaky způsobuje kontakt alergenu se sliznicí nosu, oční spojivky nebo nosohltanu, následovaný rozvojem alergického zánětu. Alergická rýma může být vyvolána alergeny pocházejícími z vnitřního i vnějšího prostředí.

Pokud je alergická rýma způsobená pyly, označuje se někdy nesprávně jako „senná rýma“ a objevuje se především ve vegetačním období daných rostlin, takzvané pylové sezóně. Ta u nás trvá od časného jara do pozdního podzimu (většinou od února či března až do října) a v posledních desetiletích se neustále prodlužuje.

Je prokázáno, že alergická rýma má negativní vliv na kvalitu života. Mnoho lidí s tímto onemocněním si stěžuje na problémy s usínáním, noční probouzení a nedostatečný spánek. Další uvádějí, že u nich alergická rýma ovlivňuje denní aktivity nebo výkon ve škole či v práci. Nemálo pacientů se cítí unaveně, nebo dokonce podrážděně.

 

Příznaky alergické rýmy

 

Časná fáze alergické reakce se rozvíjí prudce, bezprostředně nebo do několika málo minut po kontaktu s alergenem. Je pro ni typické svědění v nose, kýchání, vodnatý výtok z nosu následovaný mírným a přechodným zduřením nosní sliznice (ucpaný nos, tzv. nosní kongesce). Často se objeví podráždění očí, nezřídka se vyskytuje jejich svědění, slzení nebo zčervenání. V dalších hodinách nastupuje pozdní fáze alergické reakce, kdy se rozvíjí lokální zánět. Příznaky mohou být přítomny sezónně nebo celoročně s menšími či většími přestávkami a v různé intenzitě.

Alergická rýma lehké intenzity vám nezpůsobí větší problémy, již středně těžká rýma je však spojena s denní únavou a poruchami spánku, přičemž léčba vám umožní tyto potíže zvládnout. Při těžké rýmě je vaše schopnost zvládat pracovní i mimopracovní činnosti narušená i při správně zvolené léčbě.

 

 

Upraveno podle: 1. Seberová E. Alergická rýma. Interní medicína pro praxi 3 / 2004

PYLOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ POD PALCEM

PYLOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ POD PALCEM

  • Personalizované zpravodajství

    Vyberte si pyly, které vás trápí a sledujte jejich koncentraci v místě, kde se nacházíte

  • Důležité informace a tipy o alergii

    Informace o alergenech, pylový kalendář a rady jak zmírnit příznaky alergie

  • První pomoc

    Informace o první pomoci při anafylaktickém šoku

Stáhněte si aplikaci pro mobilní telefony zdarma