menu
Bayer Group
  • Alergie na domácí mazlíčky

    Pokud jste alergičtí na kočky či psy, váš organismus nereaguje přímo na jejich srst, ale na odumřelé buňky pokožky, které ulpívají v jejich srsti (odumřelé buňky pokožky) a proteiny v jejich slinách či moči nebo výkalech. Tyto alergeny se dostávají na povrch pokožky či do srsti, kde se psů či koček dotýkáme nejčastěji. V případě ptactva se objevují alergie na roztoče žijící v jejich peří.

    Příznaky alergie na domácí mazlíčky

    Mezi nejčastější příznaky alergie na domácí mazlíčky je kýchání, výtok z nosu a ucpaný nos a svědění, zarudnutí a slzení očí. Testy provedené v ordinaci alergologa pomohou určit, zda jste alergičtí na pylové nebo jiné alergeny, např. roztoče, plísně a alergeny živočišného původu.

    Chytré tipy pro lidi trpící alergií na domácí mazlíčky
    • Plánujte

      Ptejte se dopředu před návštěvou přátel, zda nemají doma psa nebo kočku, abyste byli připraveni na případné příznaky alergie.

    • Koupejte domácího mazlíčka

      Pokud vlastníte domácího mazlíčka, pokuste se ho pravidelně koupat. Může to významně snížit množství alergenů.

    • Pravidla domácnosti

      Držte domácího mazlíčka mimo svou ložnici a případně zvažte, zda mu omezíte vstup jen do určitých částí domu.

    • Nesahejte si do očí

      Když se domácího mazlíčka dotknete, nedotýkejte se hned svých očí – nejprve si ruce umyjte.

    • Kočky versus psi

      Kočky mohou způsobovat více problémů s alergií než psi, protože si častěji jazykem čistí srst či pokožku, čímž alergeny ze svých slin rozšiřují po povrchu svého těla.

    • Nejen srst je problém

      I domácí mazlíčci bez srsti mohou způsobit příznaky alergie.

  • Alergie na prach

    Prach představuje všudypřítomnou směs částic různorodého charakteru, ať už se jedná o úlomky odumřelé lidské kůže, zbytky těl mikroorganismů nebo hmyzu, vlasy nebo plísně (v domácnostech). Také roztoči se jako častý spouštěč alergií nacházejí v částečkách prachu, který se doma běžně hromadí. Třebaže jsou roztoči v domácnostech všudypřítomní, častěji je najdeme ve vlhčích částech domu. Tito mikroskopičtí tvorové se živí mrtvými buňkami naší pokožky nebo plísněmi a skrývají se ve vláknech polštářů, matrací, pokrývek, závěsů a koberců. Běžně se vyskytují celoročně.

    Příznaky alergie na prach

    Mezi nejčastější příznaky alergie na prach je kýchání, výtok z nosu a ucpaný nos a svědění, zarudnutí a slzení očí. Testy provedené v ordinaci alergologa pomohou určit, zda jste alergičtí na pylové nebo jiné alergeny, např. roztoče, plísně a alergeny živočišného původu.

    Chytré tipy pro lidi trpící alergií na prach
    • Uklízejte chytře

      Při úklidu noste ochrannou masku a rukavice. Prach utírejte navlhčenou houbou nebo mopem, používejte vysavače s HEPA filtrem či s vícevrstvými sáčky.

    • Při nákupech se dívejte na visačky

      Vybírejte si polštáře, matrace a nábytek, které jsou označeny jako hypoalergenní.

    • Používejte antialergenní povlaky

      Používejte antialergenní povlaky na matrace, postelové rošty a polštáře.

    • Pryč s koberci

      Pokud je to možné, odstraňte z ložnice a dalších místností celoplošné koberce.

    • Pravidelné revize

      Nechte si pravidelně revidovat klimatizační a topné jednotky, nezanedbávejte jejich údržbu.

    • Snižte vlhkost

      Udržujte relativní vlhkost v domě pod 50 % – do vlhkých prostor umístěte vysoušeč vzduchu.

  • Alergie na pyl

    Pyl patří k nejdůležitějším vzdušným alergenům, které se vyskytují sezónně. Pyl je přenášen především větrem. Protože jsou jeho částice většinou malé, lehké a suché, létají dobře vzduchem i na velké vzdálenosti. Z pylového zrna se uvolňují alergeny po kontaktu s vlhkým prostředím, tedy například při styku se sliznicemi (v očích, ústech, nose atd.).

    Pyly dřevin

    V případě dřevin jsou nejčastěji příčinou alergie pyly břízy, olše a lísky. V pozdním zimním období a na jaře jsou ve vzduchu přítomny alergeny lísky a olše, pyl břízy je nejintenzivněji přítomen ve vzduchu v dubnu.

    Pyly trav

    Pyly trav je nejčastější příčinou sezónní alergie. Nejvyšší koncentrace pylů trav ve vzduchu je v období od druhé poloviny května do poloviny července.

    Pyly bylin

    Nejčastějšími alergeny mezi bylinami jsou pyly pampelišky, kopřivy a pelyňku. Z podzimních pylů se uplatňuje především artemisie a stále většího významu nabývá i ambrózie, která se dříve v našich podmínkách nevyskytovala a byla k nám zanesena ze severní Ameriky.

    Příznaky alergie na pyl

    Mezi nejčastější příznaky alergie na pyl je kýchání, výtok z nosu a ucpaný nos a svědění, zarudnutí a slzení očí. Testy provedené v ordinaci alergologa pomohou určit, zda jste alergičtí na pylové nebo jiné alergeny, např. roztoče, plísně a alergeny živočišného původu.

    Chytré tipy na úlevu od pylové alergie
    • Naplánujte si den

      Omezte vycházky z domu zvláště za slunečných a větrných dnů – nejvhodnější je jít ven časně ráno. Na procházkách v přírodě se vyhýbejte okraji lesa, který funguje jako filtr, v němž se koncentruje pyl.

    • Ochranné pomůcky

      Nesekejte trávník a neshrabujte trávu a listí (nejhorší je čerstvě posekaná tráva). Když už musíte pracovat venku, noste ochrannou masku na nos a ústa. Vhodné jsou také brýle pro ochranu očí před vniknutím alergenů.

    • Změna je život

      Rychlá sprcha a převlečení se vás může zbavit pylu, který vám mohl při pobytu venku ulpět ve vlasech nebo na textiliích. Prádlo pak nesušte věšením na venkovním prostranství.

    • Auto s klimatizací

      Když jedete autem, nechte okna zavřená a nastavte klimatizaci na vnitřní okruh. Pořiďte si také do auta pylový filtr.

    • Čistý vzduch

      Doma nechte okna a dveře zavřené, a pokud máte klimatizaci, používejte ji, přičemž nezapomeňte na pravidelnou výměnu filtrů. Chcete-li přesto větrat, dělejte to v noci nebo ráno. Vhodné jsou také protipylové sítě do oken. Je-li to možné, používejte čističky vzduchu.

    • Vhodné dřeviny

      Rádi byste si na pozemku zasadili stromy? Vyberte si druhy, které jsou co nejméně alergenní, jako je například jedle.

  • Alergie na plísně

    Alergie na plísně je způsobená drobnými sporami, které plísně uvolňují v obrovském množství a které se vznášejí ve vzduchu stejně jako pyl a ulpívají na sliznicích. Plísně se hojně vyskytují v domácnostech i venkovním prostředí. Některé z venkovních nás ohrožují, podobně jako pyly, také sezónně – jejich spory jsou v ovzduší nejvíce od jara do podzimu. V České republice se hojně vyskytují rody Alternaria a Cladosporium, mezi interiérovými plísněmi dominují rody Aspergillus a Penicillium.

    Kde se obvykle vyskytují plísně
    Příroda:

    Půda, rostliny, hnijící dřevo, listí

    Domácnost:

    Sklepy, koupelny, podkroví, v blízkosti pračky a ledničky

    Příznaky alergie na plísně

    Mezi nejčastější příznaky alergie na pyl je kýchání, výtok z nosu a ucpaný nos a svědění, zarudnutí a slzení očí. Testy provedené v ordinaci alergologa pomohou určit, zda jste alergičtí na pylové nebo jiné alergeny, např. roztoče, plísně a alergeny živočišného původu.

    Chytré tipy pro lidi trpící alergií na plísně
    • Dům jako ze škatulky

      Růstu plísní můžete zabránit pravidelným úklidem koupelny, prádelny a suterénu. Přípravky proti plísním umývejte sprchové závěsy, obklady a spáry v koupelně i koupelnové příslušenství. V koupelně používejte předložky, které lze prát v pračce. Vlhké prádlo nenechávejte v pračce ležet dlouho.

    • Snižte vlhkost

      Aby se předešlo růstu plísní, udržujte ve svém domě vlhkost pod 50 %. Při vysoké vlhkosti používejte klimatizaci a vysoušeče vzduchu.

    • Odsávejte

      Zapínejte odsávače vzduchu nad vařičem i v koupelně, abyste odstranili nadměrnou vlhkost z vaření a sprchování.

    • Udržujte čistou lednici

      Umývejte pravidelně lednici a vyprazdňujte kondenzační nádobu na vodu. Zkažené jídlo odstraňte co nejdříve, aby se růst plísní minimalizoval.

    • Budiž světlo

      Plísně nemají rády světlo, proto během dne nechávejte roztažené závěsy.

    • Při nákupech se dívejte na visačky

      U polštářů, matrací a nábytku plněného molitanem se na štítku ujistěte, že jde o hypoalergenní produkt. Bez této vlastnosti v nich může podporovat růst plísní.

    • Vyhněte se zahradničení

      Omezte práci s hlínou a rostlinnými zbytky (kompost, padané ovoce atd.). Myslete na to, že alergeny plísní se více vyskytují nějaký čas po dešti. Pokud možno se vyhněte místům s trvale vysokou vlhkostí (skleníky).